Dane osobowe są naszym dobrem podstawowym. Każdy z nas powinien je chronić w każdym aspekcie życia codziennego.

Zastanawialiście się Państwo gdzie najczęściej świadomie lub nieświadomie zostawiacie swoje dane osobowe?

Poczynając od dokumentów, rachunków, umów i innych spraw życia codziennego. Gdy nie niszczymy dokumentów tylko wyrzucamy je do kosza na śmieci. Śmieci to kopalnia wiedzy dla przestępców. Niszcz wszystkie korespondencje w niszczarce. Nie wystarczy ich przedrzeć i wyrzucić do kosza. Na wyciągach z kont dostępne są wszystkie operacje dokonywane z ostatniego okresu rozliczeniowego takie jak: stan konta, twoje zarobki oraz wszelkie dane ułatwiające podszycie się pod Twoje nazwisko.

Niszcz wszystko co może dostać się w niepowołane ręce!

Kolejną ważną sprawą jest ilość dokumentów, które nosimy przy sobie. Pamiętajmy, aby nosić w portfelu tylko niezbędne dokumenty i karty kredytowe na daną okazję. Utrata dokumentów z danymi osobowymi jest najgorszym możliwym zdarzeniem, dzięki nim osoby trzecie mogą zaciągnąć kredyt na sumę większą niż wartość ruchomości w Twoim domu.

Używając karty płatniczej weryfikuj stan kont co miesiąc i wypłacaj pieniądze tylko w monitorowanych bankomatach. Pin do karty kredytowej łatwo zapamiętać stosując metodą skojarzeń z obrazami – każdą cyfrę symbolizuje inny kolor/kształt.

Utrata tożsamości w Internecie to także duży problem obecnych czasów.

Chroń swój komputer hasłami oraz systemem antywirusowym jak i spywerowym. Nie umieszczaj w Internecie istotnych informacji dotyczących twoich danych osobowych. Nigdy nie udostępniaj konta e-mail oraz pozostałych kont internetowych nawet jeśli proszą Cię o to znajomi. Nie publikuj w portalach społecznościowych informacji pozwalających na kradzież tożsamości – w większości przypadków sprawcami kradzieży są znajomi.